در این مقاله قصد داریم شما را با مفهوم کارآفرینی اینترنتی و روش های آن آشنا کنیم. خوب بهتره که اول با مفهوم خود کارآفرینی آشنا بشویم و ببینیم اصلا به چه چیزی کارآفرینی می گویند و به چه کسی کارآفرین، و بعد از آن هم از بستر اینترنت استفاده می کنیم تا به هدف خود در این مقاله برسیم.

آشنایی با مفاهیم کارآفرینی و کارآفرین 

کارآفرینی اینترنتی , خوب بهتره شروع کنیم. یک سخن معروف هست که می گوید بهترین راه یاد گیری مثال می باشد. خوب چرا ما از این شیوه استفاده نکنیم. در نظر بگیرید که در سنی هستید که می خواهید دیگر خودتان درآمد داشته باشید (یا به قولی دستتون تو جیب خودتون باشه)، خوب شما دو راه در پیش رویتان وجود داره، اولین راه اینه که برید سراغ آگهی های استخدامی در روزنامه، مجلات، سایت های اینترنتی، اپلیکیشن ها و… و متناسب با حرفه و تخصصی که دارید یک شغل مناسب خودتان را پیدا کنید راهی که اکثریت آن را انتخاب می کنند.

اما راه دیگری هم برای شما وجود دارد و آن هم اینه که، با توجه به حرفه و تخصصتان، کسب و کار یا ایده کاریه خودتان را راه اندازی کنید و به جای این که استخدام شوید، استخدام کنید در این صورت شما کارآفرینی  یا کارآفرینی اینترنتی کرده اید و از این به بعد به عنوان کار آفرین شناخته می شوید.

شاید بپرسید که این کار خیلی بعید به نظر می رسه اما شما با راه اندازی کسب و کار خودتان، حداقل یک نفر را استخدام کرده اید و آن کسی نیست جز خودتان. اجازه بدید با یک مثال، مفهوم را بهتر متوجه بشویم، یه کارگاه تولید وسایل تزیینی را در نظر بگیرید، مسلما این کارگاه یک کارفرمایی دارد که افرادی را برای ساختن وسایل تزیینی استخدام کرده است و این افراد در قبال کاری که انجام می دهند دستمزدی را از کارفرمای خود دریافت می کنند.

خوب در این مثال ما شخص کارفرما کسی بوده که یک ایده داشته و آن هم ساخت وسایل تزیینی و فروش آن ها بوده، در این صورت او کارآفرینی کرده است و به عنوان کارآفرین شناخته می شود.

خوب حالا بهتر است که دید خود را تا حدودی علمی کنیم و یک تعریف علمی از کارآفرینی و کارآفرین و کارآفرینی اینترنتی ارائه دهیم.

تعریف کارآفرینی و کارآفرین

کلمه Entrepreneur که در زبان فارسی به کارآفرین ترجمه شده، اصالتاً یک کلمه فرانسوی است که اولین بار در سال 1723 میلادی برای توصیف فردی که با پذیرفتن ریسک اقتصادی و با امید به سودآوری، یک کسب‌وکار را راه‌اندازی و مدیریت می‌کند. با این تعریف از کارآفرین، کارآفرینی فرآیند اقداماتی است که یک کارآفرین به‌عنوان شخصی که همیشه به دنبال ایده‌های تازه است، به آن‌ها متوسل می‌شود تا با پذیرفتن ریسک و تردیدهای ذاتی موجود در هر اقدام جدید، از آن ایده‌ها فرصت‌های تازه خلق کند.

 

یه سوال، با وجود این که می توانیم در جایی استخدام شویم چرا دیگر به دنبال کارآفرینی که همراه آن ریسک پذیری، تردید، احتمال ضرر و … وجود دارد، باشیم؟

 در پاسخ این سوال باید بگویم که اگر از یک زندگی تکراری به این صورت که هر روز چند ساعت مشخص در جایی حضور داشته باشید و کار کنید و در انتها هم حقوقی دریافت کنید، برای مسافرت دنبال مرخصی باشید و… لذت می برید، می توانید گزینه استخدامی را برگزینید اما اگر مثل من از موارد بالا فراری هستید پس بهتره که ایده و کسب و کار خودتان را راه اندازی کنید.

حال ببینیم که برای کارآفرین شدن باید چه کارهایی انجام دهیم.

 

کارآفرینی اینترنتی

مهارت های لازم برای کارآفرینی اینترنتی

1) یاد بگیریم که تا می توانیم از قدرت تفکر خود بهره بگیریم تا بتوانیم ایده کسب و کار خود را متناسب با شرایطی که در آن زندگی می کنیم ارئه دهیم. یه جمله معروف هست که میگه فروختن آب تو کویر هنر نیست، کسی موفق است که بتونه تو کویر شن بفروشه، پس اگه بتوانید ایده هایی که در نظر می گیرید با جمله بالا تطبیق دهید بسیار ایده با ارزشی خواهد بود. و در ایده هایی که به ذهنتان می رسه یک نکته را مد نظر داشته باشید مردم بابت دو چیز پول می دهند یک، کار هایی که توان انجام آن را نداشته باشند و دو، کار هایی که حوصله انجام آن را نداشته باشند.

پیشنهاد ما  5 راه عملی برای مدیریت زمان

2) هر گنجی یک نقشه هم داره. پس باید برای ایده خودتان، مسیرتان هم مشخص کنید. باید مسیرتان دقیق مشخص باشد که قراره چه کاری انجام دهید. تا بتوانید از راهنمایی دیگران بهره ببرید.

3) منابع در اختیارتان را بشناسید. باید بدانیم که میزان منابع موجود شامل منابع مالی، انسانی و… چه میزان می باشد تا بر اساس آن برنامه ریزی کنید.

4) به یاد داشته باشید که کسب و کار شما در ابتدا مانند یه نهال تازه کاشته شده است پس باید خیلی مراقب آن باشید و آن را با تمام وجود حمایت کنید، در این مسیر ممکن است ضرر هایی هم محمتل شوید اما نباید ناامید شوید و دست از کار بکشید تا وقتی که نهال شما به یک درخت تنومند تبدیل شود.

به طور خلاصه اگر شخصیتی هستید که عاشق چالش و ریسک هستی، منطقی و حاضر به تغییر هستی، به خودت و کارات اعتماد داری، مسئولیت اشتباهاتت رو می پذیری، می تونم بهتون تبریک بگم شما پتانسیل این را دارید که یک کارآفرین موفق شوید.

پس خیلی راحت می توانیم با دقت به اطراف خود و تفکر درباره آن یک ایده کسب و کار را راه اندازی کنیم

خوب تقریبا می توانم صدای ذهنتان را بشنوم که می پرسد، اگر کارآفرینی به همین سادگی که می گوییم باشد چرا بیشتر افراد به کارآفرینی روی نمی آورند در زیر چند تا از دلایل این موضوع را بیان می کنیم.

تصورات نادرست از کارآفرینی

1) برخی تصور می کنند که کارآفرینی اینترنتی یک استعداد خدادادی است و فقط در بعضی افراد وجود دارد. واقعیت چنین نیست بلکه هرکسی می تواند به نوبه خود کارآفرین باشد فقط کافی است که کمی اعتماد به نفس داشته باشیم.

شاید شما هم آن دسته از افرادی باشید که اعتماد به نفس ندارد، در زیر 1+5 راه را برای افزایش اعتماد به نفس بیان می کنیم.

1) خودت را به هیچ وجه با کسی مقایسه نکن

2) قدرت نه گفتن داشته باش

3) علاقه خودت را پیدا کن

4) ادا درنیار! خودت باش

5) یک فهرست از موقیت های خودت را بنویس

5+1) این مورد را خودتان بیان کنید

2) حتما باید یک ایده خیلی بزرگ داشته باشیم تا کارآفرینی به حساب بیاید. چنین تصوری کاملا نادرست است شما می توانید با ساختن عروسک های چوبی هم کارآفرین باشید. یک مثال بارز آن اسپینر ها بودند که تا مدتی دست هر شخصی دیده می شد و مثال دیگر عروسک های ایموجی هستند که جلوی هر ماشینی چندتایی از آن را می توانید ببینید.

3) برای کار آفرینی نیاز به سرمایه بالایی هست. این جمله متناسب به ایده کسب و کار ما می تواند درست یا نادرست باشد.اگر ایده شما راه اندازی یک کارخانه باشد پس شما نیاز به سرمایه بالایی دارید اما اگر چنین نیست می توانید با سرمایه کم هم ایده خود را عملی کنید. البته بهتره بیان کنم شاید 90 درصد ایده های موفق امروزی در ابتدا با سرمای خیلی کم شروع به کار کردند.

حال با توجه به مطالبی که بیان کردیم آیا صحیح است که ما همین الان از کارمندی خارج بشویم و کسب و کار خود را شروع کنیم؟

در جواب این سوال باید بگویم که زمانی از کارمندی خارج شوید که

1)برای ایده خود یک برنامه ریزی کوتاه و بلند مدت نوشته اید

2)به انداز چند ماه پس انداز کردی.

3)بیزنس شما صورت حساب ماهیانه را پوشش دهد.

4)حداقل دو منبع درآمد دارید.

البته یه نکته هم بیان کنم که کارآفرینی اینترنتی قرار نیست برای شما فقط خوشی و لذت داشته باشد شاید بپرسید چرا؟ به یاد داشته باشید که شما در یک شغل معمولی فقط باید به کارفرمای خود حساب پس دهید، اما در کارآفرینی اینترنتی شما مسئول هستید که به سرمایه گذاران، شرکا و از همه مهمتر مشتریان پاسخ دهید.

خوب امیدوارم تا اینجای مقاله توانسته باشم شما را متقاعد کنم که شما هم می توانید یک کارآفرین باشد.

حال در نظر داشته باشیم که ما یک ایده خیلی خوب داریم. در نظر داشته باشیم این ایده بسیار خوب ما تا زمانی که توسط مردم شناخته نشود فقط یک ایده خواهد بود و هیچ سودی جز این برای ما نخواهد داشت. پس باید با تبلیغ، مردم را با ایده کسب و کار خود آشنا کنیم. شاید بگویید که هزینه تبلیغ بسیار بالاست.اما خبر خوبی که دارم اینه که ما در حال حاضر مجهز به یک سلاح خیلی قدرتمندتر از قبل هستیم که آن چیزی نیست جز کلمه دوم در عنوان مقاله ما یعنی اینترنت.

پیشنهاد ما  ویژگی‌های مورد نیاز برای یک مشاوره کسب و کار

اینترنت فضایی رایگان( اگه بخواهم صادق باشم بهتره بگویم خیلی ارزان) برای ما فراهم آورده است تا خود و کسب و کار خود را معرفی کنیم.

ابتدا اجازه دهید چند مثال از کسب و کار های موفقی که از اینترنت استفاده کردند را معرفی کنم.

مثال هایی از کارآفرینی اینترنتی

سایت آمازون را که یک فروشگاه آنلاین می باشد را به احتمال زیاد می شناسید. می توان گفت که تقریبا هیچ فروشگاه فیزیکی با این نام وجود ندارد که شما بروید و از آن جا خرید کنید بلکه در بستر اینترنت فروش انجام می گیرد. همچنین سایت دیجی کالا.

سایت دیوار و شیپور که می توان گفت خودشان هیچ کالای دست دویی ندارند و فقط واسطه گری می کنند.

سایت فرادرس که فقط تعداد کمی از سازندگانش محتوای آموزشی تولید می کنند و بیشتر آموزش ها توسط دیگران تهیه می شود و توسط این سایت تنها معرفی و به فروش می رسد.

بیایید در نظر بگیریم اگر اینترنت نبود کسب و کار های مثال بالا چگونه می شد.

دیجی کالا برای معرفی خود باید در تمام استان ها برای خود فروشگاهی افتتاح می کرد و بعد از آن اسخدام نیرو برای هر فروشگاه، هزینه تبلیغ در سطح شهر برای هر استان، دیگر کالا ها به این صورت امروزی قابل مقایسه نبود و شما باید به فروشگاه رفته و آن جا مدل های که مد نظرتان بود را مقایسه می کردید و مشکلات بسیار دیگری.

در صورت نبود دیوار و شیپور به این صورت، باید مثل قدیم با آگهی های کاغذی در سطح شهر، کالای دست دو خود را می فروختیم.

برای سایت فرادرس هم، هر شخصی باید به آموزشگاه ها برای یادگیری مراجعه می کرد.

پس مشاهده کردید که اینترنت هم برای کارآفرینان و هم مشتری های آن ها بسیار مفید می باشد. شما هم می توانید از این اینترنت و شبکه های اجتماعی آن استفاده کنید و کسب و کار خود را به مرتبه عالی برسانید.

یکی از این شبکه های اجتماعی معروف ، اینستاگرام می باشد. اینستاگرام یک شبکه اشتراک گذاری عکس و کلیپ به صورت رایگان می باشد. در واقع اینستاگرام یک شبکه تلوزیونی رایگان برای معرفی شما و کسب و کارتان می باشد. شما می توانید در صفحه شخصی خود به صورت رایگان محصولات خود را معرفی کنید، قیمت گذاری کنید، حراج بگذارید و هر کاری که یک فروشگاه واقعی انجام می دهد شما نیز می توانید انجام دهید با این تفاوت که دیگر نیازی به اجاره دادن و مالیات دادن نیست.

می توانید یک سایت برای کسب و کار خود راه اندازی کنید (البته راه اندازی سایت رایگان نیست ولی بسیار ارزان تر از اجاره مغازه می باشد).

نکته قابل توجه این است که چه صفحه شخصی شما در اینستاگرام و چه سایت فروشگاهی شما و …. مانند کارت ویزیت کار شما می باشند تا تبلیغ نشوند هیچ فایده ای برای شما نخواهند داشت.

خوب موافقید که چند روش کسب درآمد از اینترنت را معرفی کنیم.

آمازون
اینستاگرام
دیوار
شیپور
فرادرس

راه های کسب درآمد از اینترنت

1) همکاری در فروش

2) فروش محصولات دانلودی

3) فروش محصولات فیزیکی

4) فروش خدمات مثل تبلیغات

حال که با روش های کسب درآمد از اینترنت آشنا شدیم چند نکته برای شروع کسب و کار خود در فضای آنلاین را متذکر می شویم.

1)شبکه سازی و انجام تبلیغات که در بالاتر به آن اشاره کردیم

2)تولید محتوای با کیفیت و فعالیت مستمر

3)تمرکز روی کیفیت و گسترش مخاطب

4)تمرکز و فکر کردن روی راه های درآمد

حرف آخر

در این مقاله سعی شد تا شما عزیزان را با مفهوم کارآفرینی اینترنتی یا همان کسب و کار شخصی و استفاده از اینترنت برای آن آشنا کنیم. اگر قدری اعتماد به نفس داشته باشید و اهل ریسک پذیری باشید می توانید کسب و کار خود را راه اندازی کنید همچنین به شما توصیه می کنیم که حتما مطالعه خود را در زمینه کسب و کار های اینترنی بالا ببرید تا بتوانید در این شاخه درآمدزایی موفق تر باشید.

امیدواریم این مقاله در باب کارآفرینی اینترنتی برای شما مفید بوده باشد.

ورکار | تحوّل فردی , رونق کسب و کار

دوره های کارآفرینی ما